Rádi bychom Vás informovali o plánované inventuře hlavního skladu, která proběhne v termínu 28.-31.3.2023. Poslední objednávky expedujeme v pondělí 27.3.2023. Obnovení expedice v pondělí 3.4.2023. Děkujeme za pochopení. Tým Ulvang.cz

Často kladené dotazy

Pochází přímo z přírody a přírodní materiály mají mnoho výhod. Napodobit dobré vlastnosti vlny se snažili mnozí – ale bez úspěchu. Vlna je úžasný produkt, který se používá po generace. Má řadu jedinečných a velmi dobrých vlastností. 

Jemnost vlny se uvádí v mikronech. Mikron je jednotka míry, kterou se vyjadřuje průměr vlněného vlákna. 1 mikron = 1 tisícina milimetru = µm. Pokud je počet mikronů nízký, jedná se o vlnu jemnou, a pokud je počet mikronů vysoký, je vlna hrubší. Často se říká, že u škrábavé vlny je počet mikronů 22 nebo vyšší. Hrubší vlna škrábe, protože není dostatečně měkká, aby se při kontaktu přizpůsobila pokožce. Merino vlna u kolekcí Ulvang má běžně 16-19,5 mikronů. Pro srovnání norská vlna, která je drsnější, má hrubost přibližně 28 mikronů a více. Oděvy s nízkým počtem mikronů jsou vhodné jako první vrstva přímo na tělo, zatímco výrobky s vyšším počtem mikronů jsou vhodnější spíše jako svetry. Ve všech našich ponožkách používáme také vlnu s trochu vyšším počtem mikronů, protože co se týče nohou, tak nejsme tak citliví. Vyšší počet mikronů také obvykle znamená vyšší trvanlivost výrobků.

Merino je plemeno ovcí chované k produkci vlny. Tento druh ovcí pochází ze Španělska, ale moderní plemeno merino ovcí bylo domestikováno na Novém Zélandu a v Austrálii, kde se také označuje jako „jackson’sau“. Ovčí vlna merino je obzvláště jemná (má nízký počet mikronů), neškrábe a je měkká. Merino vlna je tenčí a jemnější než vlna z norských ovcí, které jsou vystaveny drsnějšímu podnebí a podstatně drsnějším pastvinám s nižšími teplotami a obecně horším terénním podmínkám.

Merino vlna, která je velice měkká, s dlouhými vlákny a s nízkým počtem mikronů, se používá na výrobu oblečení pro malé děti, na spodní prádlo, ponožky a další oděvy, které přijdou přímo na tělo. Vlákna s počtem mikronu vyšším než 21 je obvykle považována za vlnu, která škrábe. Ani tato vlna však pokožku nedráždí, pokud nejste extrémně citliví. Vždycky ale budou existovat lidí s velmi citlivou pokožkou, která bude na vlnu reagovat. Pro ty mohou být dobrou alternativou oděvy ze směsi polyesteru a vlny. Příkladem toho je naše kvalitní spodní prádlo 50Fifty. Dobrými alternativami mohou být i jiné kvalitní směsi např. s Tencelem.

Z nové výzkumné zprávy Britského žurnálu dermatologie (British Journal of Dermatology, 2017) vyplývá, že vlna zmírňuje atopický ekzém.

Společnost Woolmark byla založena v roce 1964 jako výsledek spolupráce mezi australskými úřady a australskými výrobci / přádelnami vlny. Tato potřeba vyvstala především proto, že výrobky, ve kterých se používalo hodně recyklované staré vlny, se objevovaly v prodeji společně s výrobky z čisté nové vlny. Logo Woolmark je jedním z nejznámějších log na světě a odkazuje na kvalitní vlnu používanou na výrobu oblečení a předmětů pro interiéry. Existují tři různá loga Woolmark, která je potřeba rozlišovat:

Woolmark: Obsahuje 100% čistou novou vlnu.

Směs Woolmark: Obsahuje minimálně 50 % čisté nové vlny, ale může obsahovat až 50 % jiných vláken.

Směs Wool: Obsahuje minimálně 30-49 % čisté nové vlny, ale může obsahovat až 70 % jiných vláken.

Pokud má výrobek jedno z výše uvedených log, neznamená to, že zaručuje pouze kvalitu a obsah vlny. V průběhu času nabývala na důležitosti role společnosti Woolmark při zajišťování technické kvality a dnes tato značka zaručuje přísné dodržování tolerančních mezí, pokud jde o vlastnosti, jako je stálost barev, obsah vláken, pokyny ohledně praní, žmolkování a odolnost proti opotřebení. Woolmark již neobsahuje pouze vlnu australského původu, ale nakupuje a zpracovává veškerou vlnou bez ohledu na to, ze které země a ze kterého zvířete tato vlna pochází.

Pro tabulku velikostí klikněteZDE. Povšimněte si také, že naše série  spodního prádla jsme rozdělili do 3 velikostí 1) Slim fit, 2) Medium fit a 3) Relaxed fit. Mějte také na paměti, že vlna je přírodní vlákno, které se při praní na vysokou teplotu může trochu srazit. Nicméně za mokra po vyprání lze oblečení opět roztáhnout na původní velikost. 

Výrobky označené textilním certifikátem jako bezpečné textilie neobsahují alergenní ani karcinogenní barviva. Tato značka také zaručuje, že produkt je testován podle seznamu látek, který je uveden v nařízení REACH EU a který je každoročně aktualizován. Oeko-Tex Standard 100 je mezinárodní testovací a certifikační systém pro textilie, suroviny, meziprodukty a konečné produkty ve všech fázích výroby. Dále pro tkaniny, barviva, šicí nitě, knoflíky, zipy atd. To znamená, že všechny součásti hotových výrobků jsou testovány z hlediska stejně přísných mezních hodnot.

Všechny naše výrobky jsou vyráběny v souladu s evropským nařízením REACH a seznamem SVHC. Požadujeme, aby všichni výrobci každý rok svým podpisem stvrdili, že jejich dodávky uvedené požadavky splňují. Výroba produktů Ulvang není škodlivá pro zdraví továrních pracovníků, pro životní prostředí ani pro zákazníky. Vzhledem k našemu členství v Chemicals Group / Swerea máme jistotu, že dostáváme nejnovější informace, pokud jde o nebezpečné chemické látky i platný seznam omezených látek (RSL).

Ano, určitě. Vlněné výrobky jsou na cvičení skvělé, i když neschnou tak rychle jako syntetické materiály. Vlněné výrobky na cvičení však mají mnoho jiných výhod, jako např. to, že méně zapáchají, že je můžeme vyprat až po několikerém použití, pokud je vždy dobře vyvětráme, a že podle podmínek regulují teplotu. Vlněné výrobky dobře izolují, když je chladno, a chladí, když se teplota zvyšuje. 

Všechny výrobky Ulvang lze prát v pračce na program na vlnu na 30 nebo 40 °C. Moderní pračky mají dobré programy na praní vlny, perou velmi šetrně a prádlo vyperou lépe než při ručním praní. Běžný prací prášek je alkalický a obsahuje enzymy, které mohou zničit vlákna všech vlněných oděvů. Doporučuje se proto použít prací prostředek na vlnu.

Nedoporučujeme sušit vlněné výrobky ve vodorovné poloze. Nejlepší je použít program na odstředění na vysoký počet otáček, aby se všechna voda dostala ven. Oděv je pak možné pověsit na pevné ramínko nebo přehodit přes několik šňůr na sušáku, aby neztratil svůj tvar. Je však důležité, aby buben pračky nebyl zcela naplněn. Dodržujte doporučení výrobce pračky. Pokud nemáte možnost použít program na odstředění, vymačkejte z oděvu vodu, aniž byste jím kroutili nebo ho natahovali. Je velice důležité, aby oděv už nebyl moc mokrý, když ho pověsíme k sušení. Pokud by byl hodně mokrý a těžký, natáhne se a ztratí svůj původní tvar.

Je velice důležité, abyste si na štítku svého vlněného výrobku pečlivě přečetli instrukce pro praní, které jsou uvedeny u každého výrobku.

Největší pozitivum vlny spočívá v tom, že vlněné výrobky nemusíte prát tak často jako výrobky ze syntetických vláken. Vlněné výrobky lze také prát při nižších teplotách, což vyžaduje méně energie, a praní je tudíž šetrnější k životnímu prostředí.

Zavřít Košík
Zavřít Oblíbené
Naposledy zobrazené Zavřít
Zavřít

Zavřít
Navigace
Kategorie